A szárazjeges tisztítás folyamata
A szárazjeges tisztítás négy hatás kombinációjának az eredményén alapul:
- a felület elridegítése
- hőmérséklet különbség, hősokk
- lökéshullám
- robbanó szublimáció
A felület elridegítése: a szerves anyagok megkeményednek, törékennyé válnak az alacsony hőmérséklet hatására. Ez lecsökkenti a rugalmasságukat és a tapadó képességüket, ezáltal könnyebbé válik az eltávolításuk.
Hőmérséklet különbség, hősokk: a hirtelen helyi „fagyasztás” (csak a felületen) hatására a térfogatváltozás (összezsugorodás) eltérő aránya nagyfokú hőfeszültséget/nyomást idéz elő a határfelületen, melynek következtében szétbontja, fellazítja az eltávolítandó réteget.
Lökéshullám: mozgási energiából származó lökéshullám – amit a gyors és relatív nagy tömegű szárazjég okoz – amely a feltört réteget eltávolítja.
Robbanó szublimáció: a szárazjég átalakulása alatt a nagyon hideg jégdarabok a relatív meleg megtisztítandó felülettel érintkezve, a szilárd halmazállapotú széndioxid szublimációjával, majdnem azonnal gáz halmazállapotúvá válnak. Ezt a folyamatot térfogat-növekedés kíséri, amely a széndioxid tulajdonképpeni mikro robbanása. Ez a robbanás ellöki a már leoldódott szennyeződést és a sűrített levegő segítségével lesöpri azt a szennyezett felületről.